تبلیغات
آخرین منجی - Last Savior - شهادت نهمین اختر تابناک ولایت و امامت بر تمام شیعیان تسلیت باد

آخرین منجی - Last Savior
 
شهادت حضرت محمد بن علی الجواد رو به تمام شیعیان
و به خصوص حضرت حجت بن الحسن العسکری تسلیت عرض می کنیم

شهادت امام جواد

پاسخ اجمالی در مورد زندگینامه امام جواد (علیه السلام) 

 حضرت جواد(علیه السلام) امام نهم شیعیان است، نام آن حضرت، محمد و کنیه ‏اش؛ ابو جعفر و ابوعلی است. 
 پدرش امام رضا(علیه السلام) و مادرش به نام سَبیکه نوبیّه (منطقه ای در سودان) آفریقا بود 
 همسر امام جواد(علیه السلام)، سمانه مغربیه نام داشت
 
 
 مأمون خلیفۀ عباسی برای رهایى از یک سلسله تنگناها و شرائط دشوار سیاسى زمان خود، تصمیم گرفت ولایت عهدی را بر امام هشتم تحمیل کند و نیز با تظاهر به مهربانى و دوستى نسبت‏ به امام جواد(علیه السلام) تصمیم گرفت دختر خود را به ایشان تزویج نماید
 
 
 امام جواد(علیه السلام) مانند سایر امامان دارای کرامات زیادی بودند که موردی از آن را ذکر می کنیم:
 محمّد بن اورمه گفت: معتصم گروهى از وزیران خود را خواست به آنها دستور داد به دروغ گواهى دهند که محمّد بن على بن موسى(علیهماالسلام) تصمیم قیام دارد بعد حضرت را خواست گفت تصمیم دارى در دولت من قیام کنى. فرمود: به خدا قسم چنین تصمیمى ندارم.
 معتصم گفت: فلان کس و فلانى بر کار تو شهادت می دهند آنها را حاضر کردند. گفتند: صحیح است ما این نامه ‏ها را از بعضى غلامان تو به دست آورده ‏ایم.

 حضرت جواد(علیه السلام) در اطاق جلو بود دست‏ هاى خود را بلند کرده گفت: خدایا اگر دروغ می گویند اینها را بگیر. یک مرتبه دیدم اطاق جلو چنان به حرکت در آمد می رود و مى ‏آید هر کدام از ایشان تصمیم حرکت کردن می گیرد به زمین مى ‏افتد. معتصم صدا زد یا ابن رسول اللَّه من از حرف خود توبه می کنم از خدا بخواه که اطاق از حرکت بایستد. گفت خدایا اطاق را آرام فرما تو می دانى ایشان دشمن تو و من اند، اطاق آرام گرفت.
 
 بارزترین نوع تبلیغ امام جواد(علیه السلام) مناظراتی است که آن حضرت انجام می داد. مناظره های آن حضرت که از نخستین روزهای امامتش آغاز شد، ایشان را در تثبیت جایگاه ولایت و امامت، هدایت حق جویان و آشکار ساختن سستی گفتار ستمگران یاری داد.
 
 آن حضرت در شهر بغداد در ماه ذى القعده سال 220 هـ.ق در حالی که بیست و پنج سال از عمر شریفش گذشته بود، به شهادت رسید و در محله ای از بغداد به نام کاظمین در کنار قبر جدش امام موسى بن جعفر(علیهماالسلام) دفن شد
 
 پاسخ تفصیلی
 yon.ir/3GCh
طبقه بندی: ولایت، 
برچسب ها: شهادت امام جواد، امام جواد،  
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 22 شهریور 1394 توسط مجنون الحسین