تبلیغات
آخرین منجی - Last Savior - آفات نماز

آخرین منجی - Last Savior
 

مراقب آفت نمازتان باشید ...

شیطان،این دشمن قسم خورده و دیرینه انسان، که همواره در کمین انسان است تا عبادت هایش را تباه و بی نتیجه سازد، از این راه ها برای فاسد کردن و باطل نمودن عبادات ما وارد میشود:

ریا

کسی که نه برای خدا،بلکه برای جلب نظر مردم یا رسیدن به موقعیت و شهرت،عبادت میکند،او گرفتار دام شیطان است و عباداتش به هدر میرود.این اخلال در عبادت، توسط شیطان حتی گاهی پیش از عمل، هم در نیت پدید می آید و از "قصد قربت" باز میدارد.

 عُجب

در کتاب معراج السعادة عجب را اینگونه تعریف می کند که عجب یعنی خود فریبی و خودپسندی که در واقع فرد صفاتی که ندارد را به خود اختصاص می دهد.

شیطان انسان را در حین عبادت، به خودپسندی و  مهم دانستن عبادت ها می کشد، و اگر کار، با نام و برای خدا هم شروع شده باشد، در نیمه راه، شیطان آنرا تباه می سازد و انسان را به غرور،دچار می سازد

 گناه

بی شک، گناهان، آثار خوب عبادات را از بین می برند. کشاورزی که پس از ماه ها تلاش و زحمت در راه به ثمر رساندن مزرعه و باغ، در اثر یک غفلت، گرفتار آتش سوزی و حریق خرمن می شود، رنجهایش هدر رفته است. گناهان ،آتشی در خرمن عبادات و اعمال ما هستند که آنها را بر باد می دهند.

  خلاصه آنکه:

شیطان، یا جلوی ورود آب زلال را به جام دل انسان می گیرد، یا پس از پر شدن این ظرف، آنرا آلوده و فاسد می سازد و یا «زیر آب» آن را کشیده،آب ها را هدر می دهد.

امام سجاد(ع)  در دعای «مکارم الاخلاق» از خداوند چنین می طلبد:

خدایا،مرا بنده خودت ساز،ولی عبادتم را با عُجب، فاسد مگردان.مراعزیزکن ولی به تکبرمبتلایم نساز.

 صدقه هم که نوعی عبادت مالی است، به تعبیر قرآن، با منت نهادن باطل و تباه می شود.

کاشتن نهال، وقت چندانی نمی برد، ولی به ثمر رساندن و مواظبت از سلامت آن و زدودن آفت ها دشوار است. گاهی گناهان یا حالات ناپسند روحی، همه نیکی ها را بر باد می دهد.

در روایتی آمده است که:

عابدی مغرور و فاسقی شرمنده، هردو وارد مسجد شدند، فاسق ، بخاطر حالت توبه و پشیمانی، دگرگون گشت و مومنی صالح شد ولی عابد، به خاطر غرورش ،فاسق از کار در آمد.

طبقه بندی: نماز، 
برچسب ها: نماز، آفات نماز،  
نوشته شده در تاریخ جمعه 23 مرداد 1394 توسط مجنون الحسین